Lesson 1.3.2a

1.3.2a Revenue, fixed costs, variable costs and total costs Quiz: Pearson Edexcel Business, Unit 3

20 questions

In partnership with Revision Ninja

Lesson 1.3.2a, Revenue, fixed costs, variable costs and total costs: 20 multiple choice questions for the Pearson Edexcel GCSE Business (1BS0), Unit 3: Putting a business idea into practice, written with Revision Ninja.

Host it live on the board and students join with a game code on their own devices, or revise alone with Free Play. The answers are revealed in the game.

Host this setFree Play

The 20 questions

  1. What is the correct formula used to calculate total business revenue?

    • Fixed + variable costs
    • Output minus costs
    • Price × quantity
    • Price minus cost
  2. What is defined as a cost that does not change with output?

    • Variable cost
    • Fixed cost
    • Marginal cost
    • Total cost
  3. What is defined as a cost that changes directly with output?

    • Variable cost
    • Fixed cost
    • Sunk cost
    • Startup cost
  4. Which of these is a variable cost for a bakery?

    • Business insurance
    • Flour for bread
    • Monthly shop rent
    • Oven lease payment
  5. Which of these is a fixed cost for a cafe?

    • Monthly premises rent
    • Milk cartons
    • Paper cups
    • Coffee beans
  6. How are total business costs calculated?

    • Profit plus revenue
    • Fixed minus variable
    • Revenue minus costs
    • Fixed plus variable
  7. A business has fixed costs of £4,000 and variable costs of £3 per unit. What is its total cost for 1,000 units?

    • £3,000
    • £4,000,000
    • £7,000
    • £4,003
  8. A firm sells 1,000 units at £8 each. What is its total revenue?

    • £8,000
    • £1,008
    • £125
    • £16,000
  9. Fixed costs are £3,000 and variable costs are £2 per unit. What is total cost when 500 units are made?

    • £3,002
    • £1,500,000
    • £1,000
    • £4,000
  10. Fixed costs are £5,000 and variable costs are £4 per unit. What is total cost when 800 units are made?

    • £5,004
    • £8,200
    • £4,000,000
    • £3,200
  11. Fixed costs are £2,500 and variable costs are £5 per unit. What is total cost when 300 units are made?

    • £750,000
    • £2,505
    • £1,500
    • £4,000
  12. Fixed costs are £6,000 and variable costs are £3 per unit. What is total cost when 1,200 units are made?

    • £6,003
    • £3,600
    • £7,200,000
    • £9,600
  13. Fixed costs are £4,500 and variable costs are £6 per unit. What is total cost when 600 units are made?

    • £8,100
    • £2,700,000
    • £4,506
    • £3,600
  14. Fixed costs are £1,000 and variable costs are £1 per unit. What is total cost when 200 units are made?

    • £1,200
    • £200,000
    • £1,001
    • £200
  15. A product sells for £12 and 400 units are sold. What is the total revenue?

    • £412
    • £4,800
    • £2,400
    • £4,812
  16. A product sells for £7 and 900 units are sold. What is the total revenue?

    • £3,150
    • £907
    • £6,300
    • £6,307
  17. A product sells for £15 and 250 units are sold. What is the total revenue?

    • £265
    • £1,875
    • £3,750
    • £3,765
  18. A product sells for £9 and 1,100 units are sold. What is the total revenue?

    • £9,900
    • £1,109
    • £4,950
    • £9,909
  19. A product sells for £4 and 3,000 units are sold. What is the total revenue?

    • £12,000
    • £6,000
    • £3,004
    • £12,004
  20. A product sells for £20 and 150 units are sold. What is the total revenue?

    • £170
    • £3,000
    • £3,020
    • £1,500

All Pearson Edexcel Business quizzes